Ağız Sağlığı

Hizmetlerimiz

Ağız Sağlığı

Günlük ağız bakımı ömür boyu sürecek bir uygulamadır.

 

1. Ağız bakımı yapmadan önce ellerinizi yıkayın.

 

2. Dişlerinizi fırçalamadan önce diş ipiyle temizleyin.

 

• Diş ipini sürekli kullanıyorsanız, balmumlu diş ipi seçin. Ağızda yaralar oluşursa diş ipi kullanmak zorlaşabilir. Bu durumda, bu önemli hijyen adımını sonlandırmadan önce diş ipi kullanımına dair diş hekiminize başvurun. Diş ipi kullanmak düzenli hijyen alışkanlıklarınız arasında bulunmuyorsa, diş ipi kullanmaya başlamadan önce diş hekiminize danışın.

 

3. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce dişlerinizi, diş etlerinizi ve dilinizi yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayın.

 

• Yumuşak veya hassas diş fırçalarındaki kıllar daha Yumuşak olduğu için, fırçalama hareketi yavaşlar ve kılların diş eti çizgisi boyunca geçerek yiyecek ve plak birikimlerini uzaklaştırması sağlanır. Tartar önleyici içermeyen, normal aromalı, florlu diş macunu kullanın. Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız, ağzınızı suyla çalkalayın.

 

4. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, bikarbonat solüsyonuyla ağzınızı çalkalayın. Ağzınızı aşağıdaki yöntem lerle çalkalayabilirsiniz:

 

• Ağzınızı tahriş edebilecek alkol veya fenol içerebileceği çin marketlerde satılan gargara ürünlerini kullanmayın.

 

• Her gün, lçay kaşığı karbonatı 1 bardak suyla karıştırarak karbonat solüsyonunuzu kendiniz hazırlayın. 0,03 litre karbonat solüsyonuyla ağzınızı 30 saniye kadar çalkalayın. Tükürmeden önce birkaç saniye boyunca gargarada yapabilirsiniz.

 

• Uyanık olduğunuz sürece, özellikle yemeklerden sonra ve yatmadan önce iki veya üç saatte bir ağzınızı çalkalayın. Bikarbonatlı solüsyonla ağzınızı günde altı defadan fazla çalkalamayın.